17.02.2015

Co je komisní prodej

Jedná se o takový způsob prodeje, kdy majitel nabízí své zboží k prodeji prostřednictvím obchodníka. Majitelem zboží přesto až do uzavření obchodu a zaplacení zůstává původní majitel. Obchodník je v tomto případě jen zprostředkovatelem obchodní transakce.
 

Vztah mezi majitelem zboží a obchodníkem, který má zajistit prodej, je vždy dobré upravit smlouvou. Jsou dva základní případy tohoto smluvního vztahu:

  • Smlouva o zprostředkování prodeje věci, podle Občanského zákoníku, Hlava VIII, Oddíl třetí, § 737 až 741, se uzavírá mezi nepodnikající soukromou osobou (objednatelem) a podnikající fyzickou nebo právnickou osobou (obstaratelem).
  • Komisionářská smlouva, podle Obchodního zákoníku, Hlava II, Díl XI, § 577 až 590, se uzavírá mezi dvěma podnikajícími subjekty (komitent a komisionář).

I když obě smlouvy mají jiné pojmenování pro majitele věci a obchodníka, princip transakce zůstává stejný.

Komisní prodej je určen firmám, podnikatelům (OSVČ) i nepodnikajícím soukromým osobám.

Co už není komisní prodej

Pozor, pokud byste si najali obchodníka k tomu, aby za vás uskutečňoval prodej jako opakovanou činnost a platili byste mu za tuto činnost, i když k prodeji konkrétního zboží nakonec nedojde, pak se nejedná o komisní prodej.